Hæderstegn og initiativpræmier

  Hæderstegn Initiativpræmie
2016 Hugo Madsen, Korning Skakklub Tønder Skakklub
2015 Gert Jöhnk, Haderslev Skakklub
Bent Ebbesen, Fredericia Skakforening
Ribe Skakklub
Skakklubben Evans
2014 Karl Posselt, Vojens Skakklub
Gråsten Skakklub
Nr. Snede Skakklub
2013 Peder Pharsen, Ribe Skakklub
Lars Wisler Pedersen, Grindsted Skakklub
Haderslev Skakklub
Fredericia Skakforening
2012 Brian Lundgaard, Vejen Skakforening
Jens Otto Grabau, Stouby Skakklub
Vojens Skakklub
Jerne Skakklub
2011 Uwe Hansen, Aabenraa Skakklub
Flemming Ormstrup, Ølgod Skakklub

Horsens Skakforening
2010 Herman Petersen, Ribe Skakklub
Gert Preüssler, Fredericia Skakforening
Bov Skakklub
Evans Skakklub
2009 Hansjørgen Clausen, Gråsten Skakklub
Jens Nielsen, Skakklubben Centrum
Haderslev Skakklub
Varde Skakklub
2008 Karsten Fyhn, Skakklubben Alssund
Bov Skakklub
Springeren Kolding
2007 Helge Andersen, Bov Skakklub
Børge Guldager, Erritsø Skakklub

Grindsted Skakklub
2006 Jørgen Nielsen, Ribe Skakklub
Anders Christensen, Varde Skakklub
Vojens Skakklub
Korning Skakklub
2005 Frank Petersen, Aabenraa Skakklub
Carl Mortensen, Skakklubben Evans
Tønder Skakklub
Skakklubben Evans
2004
Richardt Ebbesen, Springeren Kolding
Ribe Skakklub
Horsens Skakforening
2003 Frede A. Andersen, Vojens Skakklub
Ninna Nielsen, Horsens Skakforening
Dansk Skakklub Oversø Frørup
Evans, Vejle
2002 Kaj Elkjær Larsen, Tønder
Preben Sørensen, Evans Vejle
Gråsten Skakklub
Esbjerg Skakforening
2001 Henning Højer, Lunderskov Skakklub
Martin Knudsen, Egtved Skakklub
Vejen Skakforening
Esbjerg Skak Union
2000 Kurt Petersen, Ribe Skakklub
Carl Hansen, Billund - Vorbasse Skakklub
Fribonde Flensborg
Springeren Kolding
1999 Svend Erik Kramer, Bov Skakklub
Eigil Sørensen, Rårup/Juelsminde Skakklub
Bov Skakklub
Grindsted Skakklub
1998 Claus Mogensen, Haderslev Skakklub
Jesper Lahn, Esbjerg Skakforening
Ribe Skakklub
Erritsø Skakklub
1997 Niels Falsig, Tønder
Helge Nielsen, Evans
Vamdrup Skakklub
Skakklubben Centrum
1996 Hans Holst Petersen, Brørup
Per Haras, Vejle
Åbenrå Skakklub
Billund Skakklub
1995 Vagn Lauritzen, Løgumkloster
Erik Pontoppidan, Evans
Løgumkloster Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
1994 Nis Peter Jollmann, Tønder
Steen Kristensen, Varde
Vejen Skakforening
Ølgod Skakklub
1993 Horst Wesoly, Oversø-Frørup
Bjørn Laursen, Evans

Stouby Skakklub
1992 Svend Erik Jensen, Vejen
Ernst Maarup, Jerne
Tønder Skakklub
Varde Skakklub
1991 Jørn Erik Nielsen, Åbenrå
Kjeld Madsen, Kolding

Horsens Skakforening
1990 Herman Kuhrt, Alssund
Brian Isaksen, Centrum
Haderslev Skakklub
Vejle Skakklub
1989 Jens Chr. Lund, Tønder
Johannes Klausen, Nr. Snede
Dansk Skakklub Oversø Frørup
SKS 88
1988 Broder Pedersen, Alssund
Svend Aage Jensen, Centrum, Esbjerg
Gram Skakklub
Erritsø Skakklub
1987 Bent Jensen, Ribe
Arthur Hansen, Horsens
Skakklubben Hjørnet
Holstebro Skakklub
1986 Ole Mathiesen, Brørup
Bov Skakklub
Ringkøbing Skakklub
1985 Thomas Philipsen, Alssund
Tage Sørensen, Herning Skf.
Sydals Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
1984 Kai Bjørnskov, Haderslev
Hans Nissen, Centrum
Bov Skakklub
Esbjerg Skak Union
1983 Keld Mikaelsen, Lunderskov
Herman Dam, Sct. Jørgen, Holstebro
Dansk Skakklub Flensborg
Nordthy Skakklub
1982
Finn Larsen, Centrum
Haderslev Skakklub
Nord- og Østsalling Skakklub
1981 Ove Christensen, Padborg
Verner Rexen, Centrum
Tønder Skakklub
Esbjerg Skak Union
1980
Richard Larsen, Ølgod
Vojens Skakklub
Nordthy Skakklub
1979 K. Dalsø
Erik Vesterlund, Kibæk
Alssund Skakklub
Esbjerg Skak Union
1978 Eggert Vognsen, Sønderborg
M.P. Mathiesen, Esbjerg
Tinglev Skakklub
Ølgod Skakklub
1977 Henry B. Thomsen, Vejen
Peder Thomsen, Outrup
Haderslev Skakklub
Vinderup Skakklub
1976
Aage Tingleff, Herning
Lunderskov Skakklub
Skakklubben Evans, Vejle
1975 Willy Vork, Ribe
Ejnar Bjerre Jørgensen, Kollemorten
Augustenborg Skakklub
Skakklubben Centrum
1974
Th. Reimann, Horsens
Tinglev Skakklub
Sct. Jørgen, Holstebro
1973
A.L. Andersen, Aulum
Ribe Skakklub
Nørre Snede Skakklub
1972 Søren Jensen, Vojens
Elias A. Andersen, Esbjerg
Vojens Skakklub
Grindsted Skakklub
1971 Frederik Schmidt, Padborg
Thomas Nielsen, Vejle

1970 Henrik Johansen, Tinglev
N. Chr. Poulsen, Ølgod

1969 Sejer Sejersen, Sønderborg
C.J. Lorentsen, Janderup

1968 Willy Diedrich, Flensborg
Viggo Larsen, Vejle

1967 Hans Nielsen, Outrup
1966 H. Gam, Herning
1965 Børge Borgø, Åbenrå
C. Pless, Esbjerg

1964 A. Clausen, Sønderborg
S.H. Jakobsen, Fredericia

1963 Th. Raun Pedersen, Tinglev
Hilbert Sørensen, Lemvig

1962 H.A. Mortensen, Sønderborg
Martinus Jensen, Kibæk

1961 A. Papsøe, Åbenrå
J.P. Johansen, Holstebro