SGP

Dato Arrangør
17-09-2016 Springeren, Kolding
22-10-2016 Haderslev
12-11-2016 Fredericia
28-12-2016 Vojens
04-02-2017 Bov
18-02-2017 Horsens
18-03-2017 Evans, Vejle
Årets ratingtal finder du her
Mesterklassen
Plac. Navn Klub Rating Spr Had Fre Voj Bov Hor Eva SGG
(4)
SGG
(alle)
1 Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2201 17 12 17 17 63 63
2 Bjarne Light Bov Skakklub 2295 12 17 10 15 54 54
3 Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2204 12 8 14 15 49 49
4 Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2158 8 8 14 10 40 40
5 Henrik Svane Skakklubben Evans 2046 12 14 26 26
6 Peter Riis Horsens Skakforening 1826 6 8 6 20 20
7 Frank Schwarz Bov Skakklub 2259 15 15 15
8 Ivan Sørensen Luxemburg / Evans 6 9 15 15
9 IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2338 13 13 13
10 Svend Erik Kramer Bov Skakklub 1980 6 6 12 12
11 Niels Skou Skakklubben Evans 9 9 9
12 Niels Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 2083 8 8 8
13 Gert Aagaard Springeren Kolding 2035 7 7 7
14 FM Carsten Bank Friis Fredericia Skakforening 2263 7 7 7
15 Jens Chr. Hansen Fredericia Skakforening 1961 7 7 7
16 Hjalti Toftum Jógvansson Horsens Skakforening 1964 5 0 5 5
17 Lars Jeppesen Fredericia Skakforening 1959 5 5 5
18 Christian Karstensen Tønder Skakklub 1965 5 5 5
19 Ernst Bindzus Skakklubben Evans 1978 4 4 4
20 Bjarne M. Rasmussen Varde Skakklub 1946 3 3 3
21 Anders Christensen Varde Skakklub 1910 2 2 2
22 Ole Trøst Poulsen Haderslev Skakklub 1931 2 2 2
23 Aage Søndergaard Springeren Kolding 1943 2 2 2
24 Johan Hardlei SK 1968 X 0 0
25 Lars Hansen SK 1968 X 0 0
26 Pelle Rødkjær Bank SK 1968 X 0 0
27 FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2176 X X 0 0
28 FM Niels Jørgen Fries Nielsen Køge Skakklub X 0 0
29 Dennis Hemdorff Nordre Skakklub X 0 0
30 FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2432 X X 0 0
1. Klasse
Plac. Navn Klub Rating Spr Had Fre Voj Bov Hor Eva SGG
(4)
SGG
(alle)
1 Marco Wiesensee Bov Skakklub 1784 17 10 17 44 44
2 Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1882 17 12 13 42 42
3 Hans Nørgaard Paulsen Springeren Kolding 1828 7 9 1 8 15 39 40
4 Jan Rosenberg Springeren Kolding 1842 9 7 9 8 10 36 43
5 Adesh Easan Fredericia Skakforening 1765 9 12 15 36 36
6 Gabor Erdodi Varde Skakklub 1894 6 17 23 23
7 Jonas Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 1852 15 7 22 22
8 Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1723 7 7 4 18 18
9 Karsten Fyhn Skakklubben Alssund 1803 4 13 17 17
10 Bjørn Laursen Skakklubben Evans 15 15 15
11 Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1849 13 13 13
12 Guido Heinemann Bov Skakklub 1817 4 8 12 12
13 Bjarne Frederiksen Horsens Skakforening 10 10 10
14 Eivind Palm Tønder Skakklub 1828 5 4 9 9
15 Sune Fischer Horsens Skakforening 8 8 8
16 John Erling Nielsen Fredericia Skakforening 1783 7 7 7
17 Ejvind Ambøg Haderslev Skakklub 1736 6 6 6
18 Kim Broksø Springeren Kolding 1676 4 4 4
19 Benny Falck Damborg Varde Skakklub 1851 4 4 4
20 Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1750 1 1 1
21 Benny Christensen Vojens Skakklub 1726 1 1 1
22 Asbjørn Sørensen Luxemborg X X 0 0
23 Joen Lesner SK 1968 X 0 0
24 Jess Nykjær Frem Skakklub X 0 0
25 Michael Hansen Læseforeningen X 0 0
26 Hans Valdemar Hansen Leck X 0 0
27 Dieter Kroeger Leck X 0 0
2. Klasse
Plac. Navn Klub Rating Spr Had Fre Voj Bov Hor Eva SGG
(4)
SGG
(alle)
1 Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1665 17 8 9 17 13 56 64
2 Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1443 13 15 9 3 10 17 55 67
3 Tommy Hansen Springeren Kolding 1600 10 13 3 4 30 30
4 Karl Posselt Vojens Skakklub 1500 15 5 20 20
5 Dennis Schwarz Bov Skakklub 1695 17 17 17
6 Tim Andersen Fredericia Skakforening 1597 17 17 17
7 Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1658 10 6 16 16
8 Rolf Petersen Prøvemedlem / Bov Skakklub X X 13 13 13
9 Thomas Hansen Springeren Kolding 1600 13 13 13
10 Steen Jensen Bov Skakklub 1547 3 7 10 10
11 Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 10 10 10
12 Christian Frost Jørgensen Haderslev Skakklub 1500 9 9 9
13 Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1639 9 9 9
14 Michael Christensen Varde Skakklub 1600 9 9 9
15 Claus Nielsen Bov Skakklub 1691 7 7 7
16 Bent H. Bojsen Gråsten Skakklub 1689 7 7 7
17 Torben Simonsen Skakklubben Evans 1546 6 6 6
18 Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1536 1 1 1
19 Andrew Velarde Ejby Skakklub 1622 X X 0 0
20 Runde Sørensen Luxemburg X 0 0
21 Joshua Kehlet Hansen SK 1968 X 0 0
3. Klasse
Plac. Navn Klub Rating Spr Had Fre Voj Bov Hor Eva SGG
(4)
SGG
(alle)
1 Martin Møller Vojens Skakklub 1616 17 17 17 17 68 68
2 Janith Easan Fredericia Skakforening 1324 13 17 30 30
3 Hans Christian Baagøe Vamdrup Skakklub 1492 13 13 26 26
4 Verner F. Scrøder Bov Skakklub 1393 7 10 17 17
5 Marc Hurkmans Haderslev Skakklub 1400 13 13 13
6 Thomas Nielsen Enkeltmedlem 1427 13 13 13
7 Freddy Brandt Haderslev Skakklub 1300 10 10 10
8 Uwe Hansen Gråsten Skakklub 1315 9 9 9
9 Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1487 9 9 9
10 Broder Petersen Alssund Skakklub 1464 8 8 8
11 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub X 0 0
12 Eigil Jensen Ejby Skakklub X 0 0
13 Mogens Abild Prøvemedlem X 0 0
4. Klasse
Plac. Navn Klub Rating Spr Had Fre Voj Bov Hor Eva SGG
(4)
SGG
(alle)
1 Ricardt Riis Horsens Skakforening 1184 17 13 10 15 55 55
2 Asger Haargaard Horsens Skakforening 1188 13 17 15 45 45
3 Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1254 17 13 30 30
4 Ole Henriksen Varde Skakklub 1291 17 17 17
5 Frits Kjær Steffensen Fredericis Skakforening 1211 13 13 13
6 Michael Pedersen Gråsten Skakklub 1256 10 10 10
7 Niels Underbjerg Gråsten Skakklub 1146 8 8 8
8 Mattias Skærved Fredericis Skakforening 1250 8 8 8
9 Per Rømhild Skakklubben Evans 1053 7 7 7
10 Hajo Weidung Flensburg X 0 0
11 Brian Magnussen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer X 0 0
Skoleskak
Plac. Navn Klub Rating Spr Had Fre Voj Bov Hor Eva SGG
(4)
SGG
(alle)
1 Vitus Bondo Medhus Vejle 1063 17 15 17 17 17 68 83
2 Janosh Easan Fredericia 1012 13 10 13 36 36
3 Anosh Easan Fredericia 822 8 8 10 26 26
4 Lea Bondo Medhus Vejle 810 5 13 7 25 25
5 Benjamin Wilken Thomsen Fredericia 500 3 5 8 8 4 25 28
6 Christian Abild 1000 15 15 15
7 Oskar Mose Horsens 12 12 12
8 Niels Sørensen Horsens 12 12 12
9 Daniel Zhu 500 10 10 10
10 Emil Gejl Jørgensen Aabenraa 500 10 10 10
11 Anton Nielsen 7 7 7
12 Anders Bach Lauridsen 7 7 7
13 Danni Schrøder Jacobsen Haderslev 1000 7 7 7
14 Søren Anker Jakobsen 500 7 7 7
15 Isabella Richter Hansen Aabenraa 500 7 7 7
16 Pelle Bording Erritsø 955 7 7 7
17 Christoffer Rosendahl Larsen Aabenraa 1000 6 6 6
18 Silke Maj Padkjær Gejl Kolding 500 6 6 6
19 Nicolai Zhu 500 5 5 5
20 Esben Poulsen Horsens 4 4 4
21 Louise Sørensen Horsens 4 4 4
22 Simon Haargaard Horsens 4 4 4
23 Linus Padkjær Gejl Kolding 500 4 4 4
24 Malte Skaaning-Pedersen Vejle 500 2 2 2
25 Jonas Poulsen 1 1 1
26 Pelle Dæncker Brandt 1 1 1
27 Mikkel Skaaning-Pedersen Vejle 500 1 1 1
28 Christian Ringsmose Odense Skakklub X 0 0
29 Noa Sinding Suddjurs Skakklub X 0 0
30 Marius Janse von der Rendsburg X 0 0