Bestyrelsesmøde 04-09-2025

Referat af bestyrelsesmøde i Sydjysk Hovedkreds
Torsdag den 4. September 2025 kl. 19 i ”Huset”, Østergade 2, 6600 Vejen.
Deltagere. Søren Krabbenhøft, Claus Marcussen, John Engstrøm, Lars W Frandsen og Kaj Bjørnskov. Dagsorden

  1. Godkendelse af dagsorden .
    Referat: dagsordenen blev godkendt.
  2. Siden sidst.
    Der skal købes nogle flere ure som bruges til Jubilæer.
  3. Aktiviteter i Hovedkredsen.
    Gågade skak i Horsens blev en stor succes. Man kan se mere fra dagen på Horsens hjemside.

    Holdskak. 1 hold har trukket sig i mester 1 og et a række hold. Lars rykker for de sidste tilmeldinger og får det lagt på DSU hjemside.

    Vedrørende SGP, så skal der indkøbes nogle flere medaljer til børn. Programmet er på plads.
  4. HB DSU-nyt.
    HB vil søge om optagelse i DIF med henblik på muligt tilskud.

    Medlemstallet for hk syd er p.t. 438 medlemmer.
  5. Ungdom.
    På seneste møde blev vi enige om, at Kaj Bjørnskov skulle arrangere et arrangement omkring undervisning af unge i august. Da august er gået bliv vi enige om 27/9. Husk at det skal indrykkes på DSU hjemside når det er klar.
  6. Økonomi.
    Claus fremlagde tallene som de ser ud nu; der er p.t godkendt 4 x tilskud til turneringer og arrangementer. Claus foreslog at hæve beløbsgrænsen for tilskud.

    Der blev diskuteret muligheden for noget mere reklame for at fremme skakken.

    Da der ikke er afsat ekstra midler til dette skal det diskuteres igen, når vi skal lave budget for næste år. Så må det tages op på Generalforsamlingen. Da det er en væsentlig post, som ikke er indeholdt i dette års budget.,
  7. Mødeplanlægning.
    Forslag til mødested: Huset, Østergade 2, 6600 Vejen
    – Bestyrelsesmøde torsdag den 6. november 2024 kl. 19
    – Bestyrelsesmøde torsdag den 5. februar 2025 kl. 19
    – Generalforsamling lørdag den 15. marts 2025 kl. 12
    – Bestyrelsesmøde torsdag den 9. april 2025 kl. 19
  8. Eventuelt.
    Billeder der ikke er opdateret på hjemsiden skal opdateres Claus tog billed af Kaj Bjørnskov og opdatere dette.